دیتالاگر چیست – آشنایی با انواع دیتالاگر

دیتالاگر چیست – آشنایی با انواع دیتالاگر

دیتالاگر

دیتالاگر وسیله‌ای الکترونیکی است که داده‌هایی را که توسط حسگرهای تعبیه شده در دستگاه یا ابزار و حسگر خارجی تامین می‌شوند در طول زمان ذخیره می‌کند.

این داده ها می توانند پارامترهایی مانند دما، کشش، جابجایی، جریان و ولتاژ، فشار،، مقاومت، توان و… باشند.

این دستگاه ها معمولاً کوچک و قابل حمل هستند نوع بزرگتری از آن ها تحلیل های پیچیده و وسیعی روی داده ها انجام می دهندبرخی از پروژها نیاز به آنالیز آنلاین، آنالیز آفلاین، نمایش، گزارش گیری و اشتراک گذاری داده ها دارند. پروژهایی هم وجود دارند که نیاز به جمع آوری و ذخیره داده های متفاوتی مانند صدا و تصویر را دارند. از مزایای دیتالاگرها جمع آوری ۲۴ ساعته اطلاعات است.

این وسیله ها انواع متفاوتی دارند برخی از آن ها به رایانه متصل می شوند و برخی دیگر خودشان دستگاه مستقلی هستند و دارای رابطی مثل صفحه نمایش و صفحه کلید هستند و معمولاً پس از فعالسازی رها می شوند تا در طول دوره دیدبانی اطلاعات را ذخیره کنند.

دستگاه ثبت دما و ثبت رطوبت
دستگاه ثبت دما و ثبت رطوبت داستان صنعت

کاربرد دیتالاگر

ذخیره در ایستگاه هواشناسی بدون مراقبت مانند سرعت باد و جهت باد دما رطوبت نسبی تشعشعات خورشیدی 
ذخیره در ایستگاه های بدون مراقبت هیدروگرافی مانند سطح آب عمق آب جریان آب pH آب رسانایی آب
ذخیره خودکار رطوبت خاک
ذخیره خودگار فشار گاز
شمارش ترافیک جاده
اندازه گیری دما رطوبت و مواد فاسد شدنی در حین انتقال محموله
مانیتورینگ فرایند برای نگهداری و عیب یابی کاربردها
تحقیقات حیات وحش
اندازه گیری لرزش و شرایط حمل ارتفاع سقوط در توزیع
مانیتورینگ سطح مخزن
مانیتورینگ محیط زیست
آزمایش خودرو
مانیتورینگ وضعیت رله در سیگنال دهی راه آهن
ذخیره سازی نمودار بارگذاری الکتریکی برای مدیریت مصرف انرژی

داده برداری از متغیرهای دما و فشار در طول خط لوله
مانیتورینگ خطوط لوله نفت و گاز

دیتالاگر دما و رطوبت
دستگاه ثبت دما و ثبت رطوبت

انواع مختلف دستگاه دیتا لاگر و دیتا اکوزیشن( DAQ )

معمولاً هر دیتالاگر مجهز به یک نرم‌افزار است که امکان اعمال تنظیمات آن و مشاهده نمودارهای بدست آمده از سنسورها را حین نمونه برداری ممکن می‌کند.

از جمله خاصیت مهم دیتالاگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فرکانس نمونه برداری: این عدد بیانگر تعداد دفعاتی است که دیتالاگر داده‌های هر سنسور را می خواند و به کامپیوتر یا حافظه منتقل می‌کند. مثلاً وقتی یک دیتالاگر دارای فرکانس نمونه برداری ۳۰۰ هرتز است به این معنی است که در هر یک سیصدم ثانیه داده‌های بدست آمده از سنسورها به کامپیوتر منتقل می‌شود.

تعداد کانالها: تعداد کانالها نشان دهنده تعداد سنسورها و مبدلهایی است که هم‌زمان قابل اتصال به دیتالاگر هستند.

نوع سنسورهای پشتیبانی کننده: معمولاً هر دیتالاگری سنسورها و مبدلهای خاصی را پشتیبانی می‌کند. مثلاً یک دیتالاگر ممکن است تنها قادر به پشتیبانی سنسورهای حرارتی RTD باشد ولی قادر به پشتیبانی ترموکوپلها نباشد.

یاز فاکتورهای اساسی در سیستم‌های دیتالاگر قابلیت ثبت اطلاعات برای مدت زمانی طولانی مثلاً چندین سال است. برای رسیدن به این هدف ضروری است سیستم‌های دیتالاگر دارای رسانه‌های ذخیره‌سازی در حجم‌های بالا و مصرف انرژی بسیار کم باشند.

دیتا اکوزیشن و یا DAQ همانند انواع دیتالاگر است اما بیشتر محدودیت های دیتالاگر را مرتفع می سازد در جمع آوری اطلاعات ماژول ها و سنسورها با سیگنال هایی از جنس متفاوت مانند (۲WR-4WR-FREQ-PERIODE-ORDER SENSOR OUTPUT -ACV-DCI ACI-DCV) روبرو می شویم که برای اندازه گیری همزمان میتوان از دستگاهDAQ استفاده کرد.

ویژگی های یک دیتالاگر

۱- تعداد کانالها:  تعداد کانالهای دیتالاگر نشان دهنده ی تعداد سنسورها و مبدل هایی است که هم‌زمان قابلیت اتصال به دیتالاگر را دارند.
۲- فرکانس نمونه برداری دیتالاگر: تعداد دفعاتی است که دیتالاگر داده‌های هر سنسور را می خواند و به کامپیوتر یا حافظه منتقل می‌کند. برای مثال دیتالاگری که دارای فرکانس نمونه برداری ۳۰۰ هرتز است به این معنی است که در هر یک سیصدم ثانیه داده‌هایی که از سنسورها به دست می آید به کامپیوتر منتقل می‌شود.
۳- نوع سنسورهای پشتیبانی کننده: هر دیتالاگری معمولاً سنسورها و مبدلهای خاصی را پشتیبانی می‌کند. مثلاً یک دیتالاگر ممکن است فقط بتواند سنسورهای حرارتی RTD را پشتیبانی کند  ولی قادر به پشتیبانی ترموکوپلها نباشد.
۴- پردازش داده های جمع آوری شده: معمولاً هر دیتالاگر مجهز به نرم افزاری است که امکان اعمال تنظیمات آن و مشاهده نمودارهای بدست آمده از سنسورها را حین نمونه برداری امکان پذیر می کند.

۵- مدت زمان ثبت اطلاعات: یک پارامتر اساسی در سیستم‌های دیتالاگر قابلیت ثبت اطلاعات برای مدت زمانی طولانی  است. برای دست یابی به این هدف لازم است سیستم‌های دیتالاگر دارای رسانه‌های ذخیره سازی در حجم‌های بالا و مصرف انرژی بسیار کم باشند.

 

حمل خون و فرآورده های خونی
نحوه کار دیتالاگرها
دیتالاگرها جهت تبدیل پدیده ها و محرک های فیزیکی به سیگنالهای الکترونیکی مانند جریان یا ولتاژ از سنسورها استفاده می کنند. پس از آن، این سیگنالهای الکتریکی تبدیل به داده های باینری شده و به رایانه یا حافظه مورد نظر منتقل می شوند. این داده های باینری به راحتی می توانند توسط برنامه های رایانه ای تحلیل شوند و روی دیسک سخت رایانه یا رسانه های ذخیره سازی از جمله کارت حافظه، CD، DVD و غیره ذخیره شوند.
ثبت دما
دیتالاگر دما و رطوبت DS83

 

استفاده از دیتالاگرها
از ویژگی های انواع دیتالاگر، توانایی برداشت مقادیر سنسورها و ذخیره داده ها است تا بتوان بعدها از آن ها استفاده کرد.. هرچند در هنگام استفاده از دیتالاگر نیازی به ذخیره داده ها نیست. شما باید توانایی تحلیل و ارائه داده های ذخیره شده را داشته باشید تا قادر به  تصمیم گیری بر اساس داده های ذخیره شده باشید. در ذیل موارد استفاده از دیتالاگر بررسی شده است:

تحلیل آنلاین
شامل کلیه تحلیل هایی است که شما می خواهید قبل از ذخیره کردن داده ها انجام دهید. به عنوان مثال تبدیل ولتاژ اندازه گیری شده به واحدهای علمی بامعنی مانند درجه سانتیگراد است. قادر خواهید بود این محاسبات پیچیده و فشرده سازی داده ها را قبل از ذخیره آنها انجام دهید. کنترل قسمتی از سیستم (مانند قطع پمپ و …) بر اساس اندازه گیری های فعلی قسمتی از تحلیل آنلاین است. تمامی نرم افزارهای دیتالاگر بایستی تبدیل داده های باینری به ولتاژ و تبدیل ولتاژ به واحد های عملی را انجام دهند.

دیتالاگر یخچال های دارویی
ثبت دمای یخچال های دارویی
 تحلیل آفلاین
شامل تحلیل هایی می باشد که روی داده های ذخیره شده انجام می شود. یک مثال ساده از تحلیل آفلاین، جستجوی یک داده خاص در داده های پیشین یا داده های فشره شده است.

ذخیره سازی داده ها
با استفاده از این ویژگی شما قادر خواهید بود تا داده های تحلیل شده با فرمت های مورد نظر را ذخیره کنید.

 بردداشت داده
این مرحله شامل سنسورها و سخت افزار دیتالاگر است که برای تبدیل پدیده های فیزیکی به سیگنالهای دیجیتال از آن بهره می برند.
نمایش , اشتراک گذاری و گزارش گیری
شامل ایجاد گزارش هایی است که شما نیاز دارید تا داده های خود را نمایش دهید. می توان مستقیماً تحلیل های آنلاین را نمایش داد. این قابلیت شما به شما این امکان را می دهد تا داده های خود را همزمان با جمع آوری و تحلیل آنها، نظارت کرده و نمایش دهید.

 

دستگاه کنترل دماو رطوبت ساخت ایران

دستگاه کنترل دماو رطوبت ایرانی

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید

۰۹۱۲۷۰۱۷۹۰۱ حسین دارستانی – مدیر فروش

۰۲۱-۶۶۵۹۲۵۷۷ دفتر مرکزی شرکت دارستان صنعت

 

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.