دستورالعمل نگهداری دارو در یخچال‌های دارویی

دستورالعمل نگهداری دارو ها در یخچال‌های دارویی

اندازه گیری و کنترل دما در یخچال های دارویی و آزمایشگاهی اهمیت بسیار بالایی داشته  و یکی از الزامات قانونی سازمان غذا و دارو می باشد.

دیتا لاگر مورد استفاده برای کنترل دما و یا دما /رطوبت انبار دارویی می بایست مجهز  به سنسورهای دما و رطوبت بسیار دقیق با قابلیت اطمینان بالا  بوده و بتواند میزان پارامترهای مذکور را هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین به کاربر گزارش نماید.

 

دستورالعمل نگهداری دارو ها در یخچال‌های دارویی

 1. یخچال های دارویی باید حاوی دماسنج و رطوبت سنج بوده و دما و رطوبت یخچالها مطابق دستورالعمل ثبت دما و رطوبت بصورت مرتب ثبت شوند.
 2. محدوده دمایی استاندارد یخچال دارویی ۲ – ۸ درجه سانتی گراد میباشد و باید از یخ زدن داروها جلوگیری شود.
 3. دارو هایی دمای نگه داری آنها ۲ – ۸ درجه سانتی گراد ذکر شده، حتما در یخچال نگه داری شوند.
 4. ۲ – ۸ درجه سانتی گراد ۲ – ۲۵ درجه سانتی گراد و یا زیر ۲۵ درجه سانتی گراد ذکر شده، میتوان در یخچال یا اتاق با دمای کنترل شده نگهداری کرد.
 5. دارو هایی دمای نگه داری آنها اتاق یا ۲۵ – ۳۰ درجه سانتی گراد ذکر شده، را باید در اتاق با دمای کنترل شده نگهداری کرد.
 6. برخی داروها تا قبل از باز شدن باید در یخچال نگه داری شوند و بعد از باز شدن تا مدت معینی قابل نگه داری در خارج از یخچال میباشند. مثال : انسولین تا ۱ ماه بعد از باز شدن، قطره کلرامفنیکل تا ۲۱ روز بعد از بازشدن.
 7. برخی داروها تا قبل از باز شدن باید در یخچال نگه داری شوند و بعد از باز شدن باید در خارج از یخچال نگه داری شوند، مثال اسپری بینی کلسیتونین حین مصرف تا ۱ ماه.
 8. برخی داروها تا قبل از آماده سازی یا باز شدن در دمای اتاق نگه داری شوند و بعد از از آماده سازی یا باز شدن باید در بخچال نگه داری شوند یا در صورت نگه داری در یخچال ماندگاری آنها بیشتر میشود.مثال : آنتی بیوتیک ها، محصولات مایع شرکت یوروویتال ( شربت زیتک پلاس ).
 9. هنگام تحویل دارو از داروخانه به بخش داروهای یخچالی را در کیسه مخصوص حاوی برچسب داروهای یخچالی قرارداده تا از سایر دارو ها متمایز شوند و سریع انتقال داده شوند.
 10. از گذاشتن مواذ غذایی در یخچال دارویی جدا خودداری شود.
 11. با توجه به اختلاف در نحوه فرمولاسیون داروها ملاک اصلی، نحوه نگه داری درج شده در بروشور دارو ها میباشد.
 12. جدول زیر شامل فهرست شایع ترین داروهای یخچالی موجود در داروخانه به تفکیک نام ژنرنیک ، نام تجاری ، اشکال و دوزاژ میباشد.
دیتالاگر ثبت دما و ثبت رطوبت یخچال های دارویی
ثبت دما و ثبت رطوبت یخچال های دارویی
دستگاه ثبت دما و ثبت رطوبت یخچال های دارویی
ثبت دما و ثبت رطوبت یخچال های دارویی

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید

۰۹۱۲۷۰۱۷۹۰۱ حسین دارستانی – مدیر فروش

۰۲۱-۶۶۵۹۲۵۷۷ دفتر مرکزی شرکت دارستان صنعت

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.